Чи замислювалися ви, чому після придбання телевізора одним людям він видається замалим, а іншим надто великим та некомфортним? А таке буває доволі часто! І тут пояснення доволі просте, адже все залежить від правильності вибору діагоналі телевізора. Тільки знайшовши оптимальний показник ви забезпечите собі якісний перегляд улюблених фільмів, серіалів чи спортивних подій. Як же це зробити? Річ у тім, що існує ціла низка критеріїв, за якими потрібно добирати оптимальний розмір телевізора: відстань до екрана, розмір кімнати, роздільна здатність, освітлення та навіть особливості контенту, який ви плануєте дивитися.
Розмір пристрою має гармонійно вписуватися у приміщення, тож перед купівлею варто прискіпливо оцінити як власні умови перегляду (площа, розташування меблів), так і технічні характеристики телевізора. У статті Ябко ми докладно розглянемо, як визначити яку діагональ вибрати, чому має значення оптимальна відстань до телевізора й на що ще слід звернути увагу, щоби покупка приносила лише радість.
Як виміряти діагональ телевізора?
Перш за все, варто чітко розуміти, як узагалі вимірюється діагональ. Традиційно виробники вказують розмір екрана в дюймах (1 дюйм ≈ 2,54 см). Отже, якщо модель телевізора має діагональ 55", це означає, що відстань між протилежними кутами екрана становить 55 дюймів або приблизно 139,7 см.
Також ви можете перевірити діагональ самостійно, для чого достатньо просто взяти рулетку та виміряти довжину від одного кута екрана (у верхній частині) до протилежного нижнього. Отримане число у сантиметрах розділіть на 2,54 — так ви дізнаєтесь діагональ у дюймах. І навпаки: якщо хочете обчислити сантиметри з дюймів, просто помножте кількість дюймів на 2,54. Все доволі просто, але цей спосіб дасть вам можливість орієнтуватися в розмірах телевізорів.
Збережіть собі швидку формулу як виміряти діагональ:
- дюйми = сантиметри / 2,54
- сантиметри = дюйми × 2,54
Це базові знання, з яких варто починати. Також враховуйте, що, власне, розмір екрана впливає на те, наскільки близько або далеко ви зможете сидіти від телевізора й при цьому комфортно сприймати картинку без шкоди для очей. Це можна перевірити тільки дослідним шляхом, або ж ви можете зорієнтуватися по власним відчуттям з тим телевізором, який у вас стоїть на даний час в кімнаті.
Чи змінюється вибір діагоналі телевізора залежно від розміру кімнати?
Розгляньмо простий (і дуже поширений) підхід: що більша у вас кімната, то більшим може бути телевізор. Проте, чи вірний він на всі 100%? Ні, крім загальних габаритів приміщення (довжини, ширини, висоти) є ще відстань до телевізора, яку важливо дотримуватись для оптимального перегляду.
Запам’ятайте просте правило від фахівців:
- Діагональ телевізора в дюймах ≈ (Відстань від екрана в сантиметрах) / 2,5
Наприклад, якщо ви плануєте дивитися телевізор з відстані приблизно 2 метри (200 см), то ідеальна діагональ може становити 200 ÷ 2,5 = 80 дюймів. Проте в реальних умовах не завжди є фінансова можливість (або ж бажання) встановити настільки великий екран. Тому здебільшого обирають дещо менші та бюджетніші варіанти, наприклад 55" чи 65".
Для спрощення вибору по даному параметру нижче ми наведемо дієві рекомендації щодо вибору діагоналі телевізора відповідно до розміру кімнати, якими ви можете сміливо користуватися.
Малі кімнати (до 12 кв. м)
Для таких приміщень оптимальна діагональ у межах 32–43 дюймів. На площі близько 10–12 кв. м встановлення надто великого екрана не є доцільним — ви сидітимете дуже близько, а отже не уникнути перевтоми очей. Якщо ви шукаєте телевізор на кухню або в маленьку спальню, то 32" ваше ідеальне рішення. Такий телевізор дасть чітку картинку без зайвого «перевантаження» простору.
Середні кімнати (12–20 кв. м)
Якого розміру вибрати телевізор для подібного приміщення? Краще використати модель телевізора з екраном 50–55 дюймів. Чому? Відстань між диваном та телевізором в таких кімнатах зазвичай становить приблизно 2–3 метри, отже перегляд на екранах 50–55" буде максимально комфортним, особливо якщо йдеться про роздільну здатність 4K. Якщо ж приміщення ближче до 12–14 кв. м, радимо розглянути варіант 43"–50", який краще збалансує всі переваги.
Великі кімнати (понад 20 кв. м)
Якщо говорити про великі кімнати, то в них можна розмістити екрани 60 дюймів і більше. У вітальнях із великою площею можуть без проблем встановити моделі на 65, 75 та навіть 85 дюймів. Це чудовий спосіб створити кінозал удома.
Головне правило тут — ретельно виміряйте відстань до місця перегляду: якщо це 3–4 метри, тоді великий екран розкриє свій потенціал без дискомфорту для очей.
Як впливає роздільна здатність на вибір діагоналі?
Звісно, не можна пропустити й такий важливий момент, як роздільна здатність екрана — 4K, 8K, HD, Full HD. Вона відіграє чи не найважливішу роль у визначенні того, наскільки близько можна сидіти до телевізора, щоб не бачити окремі пікселі. Які варіанти нині можна придбати? Телевізор у кімнату можна обирати по роздільній здатності:
- HD (720p). Підходить для відносно невеликих діагоналей (до 32"), де ви не збираєтеся сидіти зовсім поруч. Зауважте, що на великих екранах HD буде здаватися розмитим.
- Full HD (1080p). Найпоширеніший стандарт протягом останніх років. Доволі непоганий варіант для екранів до 43" включно. Якщо ж екран більший, пікселі можуть ставати надто помітними при перегляді на близьких відстанях.
- 4K (Ultra HD). Це чотириразова перевага у чіткості порівняно з Full HD! Для діагоналей від 50" і вище 4K така роздільна здатність буде оптимальним рішенням, оскільки забезпечить гідну деталізацію й дозволить сидіти ближче без «пікселізації».
- 8K. Найсучасніші телевізори, але поки що такі моделі не дешеві, а контент у 8K ще не дуже поширений. Проте, якщо ви шукаєте максимальну деталізацію на великих діагоналях (65"+), то це ваш вибір!
Тобто, якщо у вас у планах придбати телевізор для просторої вітальні, радимо зупинитися на 4K (для 50–65 дюймів). Якщо ми говоримо про зовсім великий екран (75–85"), то 8K, хоч і вимагає виділення коштів з сімейного бюджету, може дати відчуття справжнього домашнього кінотеатру.
Яку обрати діагональ телевізора для різного типу контенту?
Було б не чесно забути сказати про те, що вибір конкретної моделі визначається й типом контенту, який ви плануєте в основному переглядати.
- Фільми та серіали. Широкоформатний екран з великою діагоналлю (50–65") дає можливість по-справжньому зануритися в картинку, яку для вас створив режисер. Важливо мати підтримку HDR (High Dynamic Range), що підсилить яскравість та насиченість кольорів.
- Спорт. Для перегляду таких динамічних спортивних подій, як футбольні матчі чи Олімпіада більший екран означає краще оглядати поле та стежити за дрібними деталями. Важлива й частота оновлення, яка має бути 100–120 Гц.
- Ігри. Для геймерів важлива не лише діагональ, але й малий час відгуку (input lag) та висока частота оновлення (+120 Гц). Ігри на консолі нового покоління (PS5, Xbox Series X) краще проходити на 4K-телевізорах з діагоналлю від 50".
- Телепередачі. Звісно, тут немає суворих вимог щодо великої діагоналі чи супервисокої роздільної здатності. Вам цілком вистачить моделі 32–43" з Full HD, залежно від площі кімнати.
Які існують додаткові фактори, про які ви маєте знати?
Окрім базових порад щодо вибору розміру телевізора з огляду на відстань та роздільну здатність, спеціалісти виділяють ще цілий ряд менш очевидних аспектів, проте вони здатні суттєво вплинути на остаточне рішення, тому розглянемо і їх.
Освітлення кімнати
Яскраві промені сонця не тільки покращують настрій, а й псують перегляд на екрані з невеликою яскравістю та контрастністю. Якщо у кімнаті багато сонячного світла, зверніть увагу на моделі з високою яскравістю (вище 400–500 ніт). Також покращити картинку можуть антивідблискові покриття екрана та продумане розташування телевізора. Під останнім ми розуміємо уникнення прямих сонячних променів.
Кут огляду
Плануєте збирати велику компанію для перегляду? Тоді потрібен телевізор із широкими кутами огляду (наприклад, OLED чи деякі QLED) подарує усім гостям однаково соковиту картинку.
Для невеликих приміщень, де дивляться телевізор безпосередньо навпроти екрану, кут огляду не настільки критичний.
Ергономіка
Враховуйте висота встановлення, адже екран має знаходитись приблизно на рівні очей глядача. Якщо телевізор вішати занадто високо, шия та очі швидко будуть втомлюватимуться, а тоді можна забути про задоволення від перегляду.
Також важливо заздалегідь визначитися, чи встановлюватиметься телевізор на стіну (тоді потрібний надійний та якісний кронштейн), чи стоятиме на тумбі. У будь-якому випадку варто мати трохи запасу простору з боків та позаду для під’єднання кабелів та вентиляції.
Енергоефективність
Врахуйте, що чим більша діагональ телевізора, тим більше електроенергії він може споживати, особливо якщо це стандартний LED чи QLED без енергоощадних технологій.
Моделі з класом енергоефективності A чи вище — ваш шанс зекономити на рахунках, особливо за умови інтенсивного щоденного використання.
Які виробники та моделі заслуговують вашої уваги?
Телевізори Samsung, LG, Sony, Philips — лідери сучасного ринку, які щороку презентують нові лінійки телевізорів із кращими технологіями відтворення зображення.
Якщо ви не обмежені бюджетом, то можете сміливо розглядати топові моделі із корисними функціями (Smart TV, голосові асистенти, Dolby Vision, HDR10+ тощо). При більш скромному бюджеті можете обирати оптимальний компроміс між діагоналлю, роздільною здатністю та «розумними» функціями. Для порівняння розглянемо три моделі з діагоналлю 55" від топових виробників, які знаходяться приблизно в одній ціновій категорії, але мають свої — Samsung QE55QN90D, Sony KD-55X80L та LG 55QNED86T6A. Якщо говорити про Samsung, то його ціна 40999 грн, а головна його перевага над іншими моделями в порівнянні — 60 Вт потужності звука. Своєю чергою Sony з-поміж інших вирізняється підтримкою Dolby Vision, можливо це й пояснює його вищу ціну — 44699 грн. Нарешті, LG, який коштує 41299 грн, може похвалитися частотою оновлення 120 Гц, що додає реалістичності картинці. Як бачимо, вибір тут залежатиме здебільшого від конкретних умов використання, про які ми говорили раніше.
Підсумовуючи написане
Отже, ми сподіваємось, що наша стаття дала відповідь на питання, яка діагональ телевізора краща. Загалом, перед тим як зробити остаточний вибір телевізора, оцініть три головні чинники: розмір кімнати, відстань до екрана й роздільну здатність. Якщо ваша кімната зовсім невелика (до 12 кв. м), радимо орієнтуватися на 32–43 дюйми. Для кімнат середньої площі (12–20 кв. м) краще підійде модель 50–55 дюймів, а у великих приміщеннях (понад 20 кв. м) оптимальним буде телевізор від 60 дюймів і більше. Зважайте також на тип контенту: якщо полюбляєте дивитися фільми у форматі 4K чи грати у відеоігри, орієнтуйтеся на моделі з високою частотою оновлення та підтримкою HDR. Якщо ж мета — простий перегляд ТВ, можете сміливо обрати більш скромні моделі.
Пам’ятайте про «золоте правило», згідно з яким головним критерієм є ваші особисті вподобання та конкретні умови перегляду. Навіть ідеальний та дорогий телевізор не гарантує задоволення, якщо встановлений занадто близько або в кімнаті з невідповідним освітленням. Тож ретельно продумайте всі аспекти, і лише тоді вирушайте за покупкою, щоб здійснити грамотний вибір телевізора на відстані.