Вибрати місто
Закрити
Видача із магазину та доставка
Доступна доставка
Твій кошик
0

Apple планує змінити браузер Safari

Apple планує змінити браузер Safari

Apple нещодавно оголосила про інновацію, що має потенціал кардинально змінити веб-серфінг для власників iPhone, але ця функція буде доступна лише в країнах Європейського Союзу. Це оголошення з'явилося на тлі інших нововведень Apple, як от можливість завантаження сторонніх додатків та доступ до магазинів додатків від інших розробників на iPhone.

У відповідь на новий закон ЄС про цифрові ринки (DMA), Apple повідомила про свій намір дозволити розробникам застосувати альтернативні веб-движки у своїх браузерах. Це рішення усуває попереднє обмеження, яке вимагало використання WebKit – движка рендерингу, розробленого Apple, як основи для всіх веб-браузерів на пристроях компанії. Зміна стандартів, запропонована Apple, є значним кроком уперед у галузі веб-технологій.

Apple планує змінити браузер Safari


Огляд обмежень веб-перегляду від Apple

Розробники таких браузерів, як Google з їхнім Chrome та Microsoft з Edge, обмежилися лише створенням зовнішньої оболонки навколо стандартної версії компонента WebView від Safari, який керується Apple. Це означає, що, попри спроби Google та Mozilla поставляти свої продумані браузери, вони вимушені працювати з обмеженими можливостями, наданими движком WebKit від Apple.

Тобто, користувачі iPhone можуть встановлювати такі популярні браузери, як Chrome, Firefox, Brave, DuckDuckGo тощо, але насправді вони виступають як простий інтерфейс для двигуна WebKit від Apple. Такий підхід вказує на те, що Apple зберігає контроль над тим, які функції підтримує Safari, що створює значний розрив у функціональності.

Це обмеження вибору створює ситуацію, де розробники браузерів змушені працювати з вузькоспеціалізованою версією WebKit, не маючи можливості вносити зміни у можливості движка, включно з активацією чи деактивацією функцій. Таке обмеження не дозволяє браузерам на iOS відрізнятися завдяки індивідуальним розширенням.

З іншого боку, на ринку, де існує реальний вибір між браузерами, сторонні розробники могли б створювати унікальні браузери з нуля. Прикладом такої інновації є розробка браузера Arc, який кардинально переглянув зовнішній вигляд і функціонал браузера на настільних системах.

Особливо цікаво, що команда Arc, володіючи величезним потенціалом, вирішила випустити на iOS лише супутній додаток, а не повноцінний революційний браузер. Це через обмеження, які накладає WebKit на iOS, що не дозволяє їм розкрити свій творчий потенціал, як це вдалося на macOS.

Подібна ситуація спостерігається і в екосистемі Chromium. Відмінно від iOS, де Apple диктує використання функцій, на Android розробники мають свободу вибору завдяки Chromium. В кінцевому підсумку, для звичайних користувачів iPhone вирішальну роль відіграє програмне забезпечення, що функціонує на реальних пристроях.

Apple планує змінити браузер Safari


Проблема користувацьких уподобань

Не тільки обмеження функціональності викликає занепокоєння серед користувачів та розробників. Основною проблемою є також те, що Apple надає неправомірну перевагу своєму браузеру Safari, обмежуючи можливості інших браузерів на платформі iOS. Таким чином, Safari отримує привілеєваний доступ до рідних функцій системи, покращуючи свої можливості порівняно з конкурентами.
Наприклад, лише Safari має можливість відтворювати відео в повноекранному режимі на iPhone, тоді як ця можливість обмежена для інших браузерів, за винятком iPad. Крім того, альтернативні браузери не можуть встановлювати веб-додатки на головний екран, користуватися розширеннями чи інтегрувати Apple Pay на рівні Safari.

Ці обмеження створюють значні перепони для конкуренції та інновацій, що спонукало Європейський Союз звернути увагу на монопольну позицію Apple у цій сфері. Виключна залежність від WebKit змушує розробників створювати окремі версії додатків для різних платформ, що збільшує вартість та складність їхнього розроблення та підтримки. Це, своєю чергою, додається до податку на App Store, який Apple активно захищає, що робить вартість розроблення сумісної програми, яка має функціонувати ідентично до Safari, доступною лише для добре фінансованих компаній.

Ці обмеження ставлять під сумнів доцільність розробки альтернативного браузера, який не тільки працюватиме подібно до Safari, але й опиниться в технічно невигідному становищі. Відсутність можливості для інновацій і конкуренції призводить до того, що багато потенційно корисних і прибуткових додатків так і залишаються нереалізованими.

Виклики Safari: зациклення та помилки

Система Safari та WebView від Apple не раз зіштовхувалася з серйозними помилками, які можуть спричинити збої в додатках. Ці проблеми впливають і на альтернативні браузери для iOS, адже вони обмежені у використанні власних движків, що могли би оминати ці помилки.

HTTP Toolkit детально описує, як стратегія Apple не лише дозволяє помилкам у браузерах залишатися і послаблює ключові заходи безпеки, але й затемнює веб-досвід для всіх користувачів iPhone. Це особливе розчарування від компанії, яка часто виступає за зміни, апелюючи до конфіденційності та безпеки.

Однак, з огляду на те, що Європейський Союз вимагав від Apple піти на компроміс і дозволити використання інших движків, таких як Gecko та Blink, ми можемо спостерігати новий досвід використання Chrome, Edge та Firefox на iPhone. І ці зміни можуть статися досить швидко.

Apple планує змінити браузер Safari


Оптимістичне майбутнє на горизонті

На початку року Google зробила оголошення (через GitHub) про те, що вона експериментує з версією Chrome для iOS, яка базується на движку Blink, а не на WebKit. З огляду на політику Apple, шанси на з'явлення такого "вільного звіра" в App Store здавалися мінімальними, але Google ніби передбачали можливі зміни, які ЄС міг би ініціювати. Команда з 9to5Google навіть встигла запустити базову версію на iPhone.

Також Mozilla проводить тести версії Firefox для iOS на движку Gecko. "Ми дотримуємося політики App Store Apple для iOS і просто досліджуємо, щоб зрозуміти технічні виклики для браузерів на основі Gecko на iOS, якщо правила зміняться", - заявила Mozilla виданню The Register на початку року.

Ці експерименти від Google та Mozilla з мобільними веб-браузерами, незалежними від Apple WebKit, можуть виявитися успішними. Але це стосується тільки мешканців ЄС. Є надія, що Apple зробить подібний крок для користувачів по всьому світу, заради своїх цінних клієнтів. Це було б безпрецедентно, але також досить позитивно для звичайного користувача iPhone, який втомився від незадовільної роботи Safari.